Bractwo św. Jakuba


Bractwo Świętego Jakuba Apostoła w Gdańsku

 

 

siedziba - przy kościele św. Jakuba w Gdańsku.

Spotkania odbywają się w Domu Zakonnym Braci Mniejszych Kapucynów,

ul. Wałowa 28, 80-858 Gdańsk

kontakt: bractwo@caminogdansk.pl

publiczna grupa Bractwo św. Jakuba Apostoła w Gdańsku na Facebooku

https://www.facebook.com/groups/swjakubgdansk

 

Bractwo Świętego Jakuba Apostoła w Gdańsku zostało powołane w dn. 24. lipca 2022 r. jako prywatne stowarzyszenie wiernych na mocy Dekretu arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC Metropolity Gdańskiego z dn. 04.03.2022 r. Prezesem Bractwa jest Piotr Kumpiecki. Deklarację Członka Założyciela bractwa podpisały 23 osoby.

 

Jesteśmy z Trójmiasta, Żukowa, Pszczółek, Kempic, Warszawy i Żukczyna. Pierwsze spotkanie osób zainteresowanych kultem św. Jakuba i pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela w kościele św. Jakuba w Gdańsku miało miejsce 25. listopada 2013. Cyklicznie raz w miesiącu uczestniczymy w mszy św. w intencji osób pielgrzymujących drogami św. Jakuba oraz w kilku spotkaniach w roku, na którym ustalony wcześniej prelegent opowiada o swoim pielgrzymowaniu. Wspólnie pielgrzymujemy Pomorską Drogą św. Jakuba, Pelplińską i Człuchowską. Poznajemy także kościoły św. Jakuba w sąsiednich diecezjach. Przeszliśmy PDŚJ od Braniewa do Koszalina. Pojedyncze osoby do Świnoujścia lub Lubeki.

 

Byliśmy wspólnie w ponad 30 kościołach św. Jakuba, w większości tak organizując przejście lub wyjazd aby uczestniczyć w mszy św. Uczestniczyliśmy w Gwiaździstej Pielgrzymce Jakubowej w Roku Świętym 2021 „Wyjdź z twojej ziemi”. Staramy się propagować Pomorską Drogę Św. Jakuba, zgodnie z hasłem: „Nie musisz jechać do Hiszpanii aby być na Camino. Droga zaczyna się u drzwi Twojego domu”. Poza spotkaniami przy Domu Zakonnym Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku kilkakrotnie podejmowaliśmy temat Camino na zewnątrz: np. w filiach WiMBP w Gdańsku oraz na spotkaniu Trójmiejskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego z cyklu „Żyć wiarą”.

 

 

 

powered by jPALIO CMS™
©1999 - 2023