Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi



25 listopada 2013 r. w Kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku spotkała się grupa osób zainteresowanych kultem Św. Jakuba, pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela i Pomorską Drogą św. Jakuba (PDŚJ). Tego dnia, na wzór grup z innych regionów Polski, zamówiliśmy Mszę Św. w intencji pielgrzymujących drogami Św. Jakuba.

Niektórzy z nas przeszli już drogę do Santiago de Compostela raz bądź wielokrotnie, niektórzy rozpoczęli od polskich dróg Św. Jakuba, inni dopiero zainteresowali się pielgrzymowaniem. Jesteśmy z Trójmiasta, Żukowa, Elbląga, Władysławowa, Smołdzina i okolic Słupska. Nasza grupa spotyka się przy Domu Zakonnym Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku. Niektóre osoby mieliśmy przyjemność poznać tylko na jednym spotkaniu, inne dołączyły na stałe do naszej grupy.

23 stycznia 2016r. kilka osób z naszej grupy postanowiło podpisać deklarację przystąpienia do Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi Św. Jakuba. Jest to inicjatywa kuratora PDŚJ – P. Ryszarda Wenty z Lęborka oraz br. Zdzisława Dumy, OFMCap pełniącego wtedy funkcję Rektora i Gwardiana Kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku.

Nasze grono wypracowało, dzięki życzliwości Wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów, trwałą oraz otwartą formę działania.


Stałe spotkania naszej Grupy

Spotykaliśmy się co miesiąc 25 dnia każdego miesiąca na Mszy św. w intencji Caminowiczów o godz. 18.00. Po Mszy Św., uczestniczyliśmy w spotkaniu, na którym ktoś dzieli się swoją opowieścią o pielgrzymowaniu, ilustrując swój przekaz zdjęciami. Odbyło się już wiele takich spotkań. Poznaliśmy Camino Frances, Camino Portugues, Camino Primitivo, Camino del Norte, Drogę Św. Olafa, Pomorską Drogę Św. Jakuba od Kretingi do Szczecina.

 

Pielgrzymowanie Pomorską Drogą Św. Jakuba

Staramy się wspólnie propagować Pomorską Drogę Św. Jakuba, zgodnie z hasłem: „Nie musisz jechać do Hiszpanii aby być na Camino. Droga zaczyna się u drzwi Twojego domu”.


Przeszliśmy wspólnie w mniejszych, bądź większych grupkach Pomorską Drogę Św. Jakuba od Braniewa do Koszalina ok.440 km. Pielgrzymowaliśmy razem na PDŚJ oraz jej planowanych łącznikach Wejherowskiej, Człuchowskiej i Pelplińskiej Drodze Św. Jakuba.

Część z nas uczestniczyła w kolejnych Międzynarodowych Pielgrzymkach PDŚJ w roku 2013, 2014, 2015 i 2016. Od samego początku dysponujemy paszportami PDŚJ i udostępniamy je zainteresowanym pielgrzymowaniem.


Poznawanie Kościołów pw. Św. Jakuba Apostoła

Inną formą naszych wspólnych działań było poznawanie Kościołów pw. Św. Jakuba Apostoła w sąsiednich województwach, połączone z przejściem jakiegoś odcinka.


10 stycznia 2016r. w kilkanaście osób byliśmy na Mszy Św. w Kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Niewieścinie (k. Pruszcza Pomorskiego). 6 marca 2016r. przeszliśmy w nieco innym składzie także w jedenaście osób 11 km Pomorską Droga Św. Jakuba z Oliwy do Rębiechowa.

10 kwietnia 2016r. w czternaście osób dotarliśmy do Kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Bobrowie k. Brodnicy. Siedem osób w czasie majowego weekendu (30.04-02.05) zdecydowało się na wyprawę do Kaliningradu, gdzie próbowaliśmy znaleźć ślady ruin Kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła. Przeszliśmy ok. 20 km Pomorskiej Drogi Św. Jakuba na terenie obwodu kaliningradzkiego (z Malinowki do Kaliningradu i po samym mieście).


W maju trójka z naszego grona - małżeństwo z Gdańska Janina i Józef oraz Hanna z Elbląga wyruszyli na Camino Frances. We wrześniu 2014 roku większą grupą przeszliśmy fragment alternatywnego odcinka Pomorskiej Drogi Św. Jakuba z Góry Polanowskiej na Górę Chełmską w Koszalinie.

21-22. maja 2016r. Elżbieta i Tomasz z Biesowic zorganizowali grupowe przejście tego samego odcinka ze Sławna na Górę Polanowską. Na tym pomorskim Camino spotkali się członkowie i sympatycy Gdańskiego i Elbląskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi Św. Jakuba. Przeszliśmy wspólnie ok. 45 km.

8 października 2016r. w kilka osób byliśmy w Kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem k. Jabłonowa, natomiast 13 listopada 2016r. w Dąbrówce Królewskiej k. Grudziądza.


Popularyzacja Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba

Interesuje nas duchowy cel Camino – Camino jako Droga do Boga i Droga ze Św. Jakubem. Ma dla nas znaczenie zasada „Camino od progu własnego domu”. Wynika z niej dążenie do propagowania Pomorskiej Drogi Św. Jakuba.


Dwukrotnie staraliśmy się opowiadać o PDŚJ na zewnątrz – w styczniu 2015 r. w Filii nr 26 WiMBP w Gdańsku przy ul. Gospody i jesienią 2015 r. w klasztorze S.S. Karmelitanek Bosych Matki Bożej Wielkiego Zawierzenia w Gdyni Orłowie. Byliśmy także zapraszani do opowiedzenia o naszym pielgrzymowaniu w czasie drogi, np. w kościołach Św. Jakuba w Ostrowitem k/ Tucholi i Niewieścinie, oraz w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej.


Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania!

powered by jPALIO CMS™
©1999 - 2024