2021 Rokiem Jakubowym - całoroczna okazja do uzyskania odpustu zupełnego


W czwartek 31 grudnia 2020 roku o godz. 16:30 w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii odbyła się uroczysta inauguracja Roku św. Jakuba Apostoła, który potrwa w Kościele katolickim do 31 grudnia 2021 roku.

Po raz pierwszy, Jubileuszowy Rok św. Jakuba Apostoła został ogłoszony w 1126 roku przez Ojca Świętego Kaliksta II. Następnie przyjęto regułę, że Rok św. Jakuba Apostoła zostaje ogłoszony, wtedy gdy wspomnienie liturgiczne Świętego wypada w niedzielę 25 lipca. Ostatni Rok Jakubowy był obchodzony w 2010 roku.


Penitencjaria Apostolska, w związku z Jubileuszowym Rokiem św. Jakuba Apostoła, wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Na mocy tego dekretu, odpust mogą uzyskać osoby, które od dnia 31 grudnia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku, w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, nawiedzą w tym czasie w stanie łaski uświęcającej, którykolwiek z  kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Ojcze Nasz, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Większego Apostoła.

W Archidiecezji Gdańskiej świątyniami stacyjnymi, w których będzie można uzyskać odpust zupełny będą: Kościół św. Jakuba Apostoła w Gdańsku-Oliwie przy ul. Cystersów, a także Kościół św. Jakuba Apostoła w Kłodawie Gdańskiej oraz nasz Kościół.

 

powered by jPALIO CMS™
©1999 - 2023