III Kongres św. Ojca PioIII Kongres św. Ojca Pio odbył się 19 października 2019r. zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku jak i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W trakcie Kongresu, do Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła przybyły relikwie I. stopnia Św. Ojca Pio, w postaci bandaża zakrywającego ranę serca oraz rękawiczki zakrywającej stygmaty prawej dłoni


Uczestnicy byli zaproszeni do całodziennego udziału w uroczystościach modlitewnych związanych z peregrynacją relikwii I. stopnia Św. Ojca Pio. Święty Stygmatyk charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy, za jego wstawiennictwem niezliczona ilość osób odzyskiwała i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne.

III Kongres św. Ojca Pio rozpoczął się o godzinie 9.45 przywitaniem uczestników tego wydarzenia przez br. Romana Ruska OFMCap pełniącego funkcję Krajowego Koordynatora Grup Modlitwy Ojca Pio. O godzinie 10.00 odbyła się Eucharystia, której przewodniczył JE Bp Zbigniew Zieliński – Biskup Pomocnicy Archidiecezji Gdańskiej.

Po Mszy świętej uczestnicy Kongresu udali się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie odbyły się debaty i panele tematyczne dotyczące różnych aspektów ojcostwa.

Geneza tegorocznego Kongresu związana była z wystąpieniem w XX wieku wielu bardzo negatywnych wydarzeń historycznych, które skutkowały przerwaniem powszechnie znanych wcześniej wzorów ojcostwa. Doprowadziło to do (trwającego aż dnia dzisiejszego) kryzysu ojcostwa, który wynika głównie z braku odpowiedniej formacji duchowej, jak i praktycznej wiedzy dotyczącej budowania i dbania o relacje ojcowskie w wielu wymiarach.

O godzinie 12.00 odbyła się debata inaugurująca III Kongres św. Ojca Pio pt. "Żyjmy tak, aby Ojciec Niebieski mógł być w nas uwielbiony - czyli o relacjach św. Ojca Pio z Ojcem Niebieskim i naszych relacjach z Panem Bogiem". W debacie tej uczestniczył JE Bp Zbigniew Zieliński – Biskup Pomocnicy Archidiecezji Gdańskiej , Ks. kan. dr Grzegorz Lewandowski - Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio w Diecezji Pelplińskiej, Pan Adam Chmielecki - Prezes Zarządu Radio Gdańsk oraz Pan Karol Nawrocki - Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

O godzinie 13.45 odbyła się debata pt. "Jesteśmy dziećmi jednego Ojca, który jest dla nas nieskończenie miłosierny i pobłażliwy - czyli o miłosierdziu, przebaczeniu i pojednaniu". Uczestnikami debaty byli br. Roman Rusek OFMCap - Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, Ks. prał. Wiesław Potakowski - Proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, Pani Halina Owczarz - Grupa Modlitwa Ojca Pio w Bydgoszczy oraz Adam Chwiećko z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców "TALENT" Archidiecezji Gdańskiej.

O godzinie 16.00 odbyła się debata pt. "Ufaj Panu Bogu i miej nadzieję jego ojcowskiej dobroci, bo światło musi nadejść - czyli o praktycznym aspekcie ojcostwa". W debacie tej uczestniczyli br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap - Dyrektor Dzieła Pomocy Ojca Pio, Ks. kan Krzysztof Ławrukajtiskapelan aresztu śledczego w Gdańsku,  Pan Andrzej Urbański - dziennikarz Radia Gdańsk oraz Dariusz Mazur z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców "TALENT" Archidiecezji Gdańskiej.

W trakcie III Kongresu św. Ojca Pio  można było brać udział w debatach i panelach dyskusyjnych osób posiadających różne doświadczenie życiowe i zawodowe. W praktyce oznacza to naturalne budowanie solidarności międzypokoleniowej pomiędzy zarówno prelegentami jak i uczestnikami Kongresu.


Patronat honorowy nad III Kongresem objęty był przez Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszeka Głodzia, Metropolitę Gdańskiego.

III Kongres św. Ojca Pio był wspierany przez ENERGA w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA.Szczegółowy program Kongresu, dodatkowe informacje oraz możliwość zgłoszenia swojego uczestnictwa przyjmowana jest za pośrednictwem formularza rejestracji dostępnego TUTAJ.

powered by jPALIO CMS™
©1999 - 2021