100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r.


15 sierpnia 2020r. przypadała setna rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, znanej też jako „Cud nad Wisłą”, w której to kluczową rolę odegrała Matka Boża Łaskawa, Patronka Warszawy i Strażniczka Polski.


Matka Łaskawa pojawiła się na niebie przed świtem, jako monumentalna postać, wypełniła swoją Osobą całe ciemne jeszcze niebo. Ukazała się odziana w szeroki, rozwiany płaszcz, którym osłania Warszawę. Zjawiła się w otoczeniu husarii, polskiego zwycięskiego wojska, które pod Wiedniem z hasłem „W imię Maryi” rozegnało pogańskie watahy. Matka Boża trzymała w swych dłoniach jakby tarcze, którymi osłania miasto Jej pieczy powierzone.

Postać Matki Bożej była widziana przez dziesiątki, lepiej powiedzieć: setki bolszewików atakujących polskie oddziały w bitwie o dostęp do stolicy. To pojawienie się na niebie wywołało wśród sołdatów strach, przerażenie i panikę, której nie sposób opisać.

Naoczni świadkowie wydarzenia, zahartowani w boju, niebojący się ani Pana Boga, ani ludzi, programowi ateiści, na widok postaci Maryi, groźnej „jak zbrojne zastępy”, rzucali broń, porzucali działa, tabor, aby w nieopisanym popłochu, na oślep, pieszo i konno, salwować się ucieczką.

Przerażenie, jakie wywołało ujrzane zjawisko, i paniczny strach były tak silne, że nikt nie myślał o konsekwencjach ucieczki z pola walki – karze śmierci dla dezerterów. Uciekinierzy poczuli się bezpieczni dopiero w okolicach Wyszkowa i stąd – od ich słuchaczy – pochodzą pierwsze relacje o tym wstrząsającym dla nich wydarzeniu.



Wspominajmy bohaterstwo naszych przodków, którzy u bram stolicy powstrzymali nawałę bolszewicką i módlmy się za tych, którzy oddali życie na ołtarzu Ojczyzny.

Pragniemy otoczyć modlitwą wszystkich tych, którzy w Polskich Siłach Zbrojnych służą sprawie pokoju na świecie, uczestnicząc w rozmaitych misjach i zadaniach.


powered by jPALIO CMS™
©1999 - 2022